Nie každé dieťa sa s radosťou učí nové veci alebo chodí rado do školy. A nie každý škôlkar je nadšený z novej piesne. Ako môžeme deťom pomôcť prekonať nechuť získavať nové vedomosti? Stačí predškolákom ku školským úspechom ich prirodzená zvedavosť? Je správne nechať motiváciu k učeniu sa na učiteľoch? Aj o tomto v našom dnešnom článku.
Rodič by mal vedieť dieťa motivovať k učeniu
O to, aby deti nestratili chuť objavovať svet okolo seba a aby ich prirodzená zvedavosť prerástla do chuti vzdelávať sa, sa denne starajú učitelia. Základy však určite kladú rodičia tým, akými aktivitami napĺňajú spoločné chvíle s deťmi, ale aj tým, aké slová pri komunikácii s deťmi používajú. Celoživotnou úlohou každého rodiča je podľa nás aj motivácia svojich detí k tomu, aby sa vedeli v živote správne zachovať, ale aj rozhodnúť. A je to tu! Rozhodovanie sa vždy opiera o kritické myslenie, teda o vyhodnocovanie informácií, ktoré máme na základe vedomostí alebo skúseností. Čo teda môže motivovať deti k učeniu sa nových poznatkov?
Pochvala v správnu chvíľu
Každé dieťa ocení pochvalu rodiča. Hlavne v predškolskom veku deti robievajú veci aj preto, aby na nás zapôsobili. Buďme nadšení z každej novej básničky alebo veže z kociek svojich detí. Pochvalu si určite zaslúži aj prváčik, ktorý sa denne trápi nad prvými písmenkami.
Hra a kreativita ako prostriedok učenia sa detí
Využite tieto dve cesty k učeniu sa vašich detí čo najviac, kým ich ešte lákajú. Predškolský a mladší školský vek je ideálne obdobie, počas ktorého máte v rukách také možnosti, ktoré sa vekom stávajú pre deti nezaujímavé.
Hľadajte teda spôsoby, ako preniesť to, o čom sa deti učia, do hier alebo napríklad kreslenia či hudby.
Ďalším výborným spôsob na vzbudenie záujmu o nové vedomosti sú vlastné projekty napríklad o prírode alebo chémii. Budete prekvapení, ako nadšenie z domácich hier pomôže neskôr so školskými úlohami.
Nechajte dieťaťu možnosť voľby
Deti majú viac chuti k učeniu sa, ak majú pocit, že sú súčasťou rozhodovania sa. Skúste im dať pri tréningu sústredenia alebo pri učení sa informácií o tráviacej sústave na výber z viacerých alternatív.
Uvidíte, že takýto prístup bude pre ich pokroky veľkým prínosom.
Čítanie ako základ školských úspechov
Ak sa vám podarí rozvíjať u detí radosť z čítania, získajú veľký predpoklad k radosti z učenia sa. Deti, ktoré sa trápia s čítaním, sa väčšinou trápia aj s učením. Od útleho veku deťom čítajte nahlas, čítajte si spolu obrázkové leporelá, neskôr jednoduché príbehy a rozprávky.
Neskôr počúvajte, ako deti čítajú vám. Môžete si tiež vyhradiť 20 minútové rodinné čítanie, počas ktorého číta celá rodina. Robte tak čítanie automatickou činnosťou, ktorá patrí k životu ako iné životné potreby.
Venujte sa témam, ktoré deti zaujímajú
Určite budete súhlasiť, že ak dieťa niečo zaujíma, samé sa snaží získavať informácie a opakovane listuje v tej istej knihe alebo sa hrá s obľúbenými tematickými hračkami. Využite tento záujem na podporu učenia sa či trénovania nových zručností.
Ak máte doma napríklad malého archeológa a milovníka dinosaurov, určite túto vášeň zúročte.
Nájdite ten správny spôsob, ako sa s dieťaťom učiť
Každé dieťa je iné. Niekomu stačí niečo povedať raz a už si všetko zapamätá. Inému pomôže to, keď sa na veci môže aj pozerať. Niektoré dieťa potrebuje o veciach veľa hovoriť, potrebuje argumenty a odpovede na svoje prečo, iné hľadá skôr logické súvislosti.
Jedno sa učí samé, iné má radšej spoločné aktivity. Pozorujte svoje dieťa, hrajte sa hry, skúmajte spolu svet, riešte úlohy a zábavné projekty. Len takto zistíte, aká cesta je pre jeho učenie sa tá najľahšia.
Ako vidíte, limitovať učenie sa detí stenami triedy v škôlke alebo škole, nie je veľmi užitočné. Záujem detí o vedomosti a školu začína vždy doma.