Prázdniny sú obdobím, keď sa o celodenný program detí staráme týždne. Občas sa deti nemajú s kým hrať a tak im robíme spoločnosť my, dospelí. Nie všetci si pri hre vždy spomenieme, aké je to byť dieťaťom. Niekedy sa aj my dospelí správame ako deti, a tak to má byť. Spoločná hra s deťmi má tiež svoje pravidlá, povedzme, skôr odporúčania. Práve o nich si dnes povieme. Mnohé z nich vyplývajú z našej vlastnej skúsenosti pri hre s deťmi. Možno pomôžu aj vám.
Neustále poučovanie deti neučí, ale frustruje
Neustále opravovanie pravidiel pri hre alebo komentovanie, prečo hádže dieťa kockou spôsobom, ktorý sa vám nezdá „správny“, to nie je cesta k príjemnému zážitku zo spoločnej hry.Môžete svoje rady mieniť dobre, ale deti naozaj nie je potrebné stále naprávať. Ony totiž často aj bez našej intervencie prídu na to, že keď si pri hre Človeče, nehnevaj sa sadnú, kocky sa hádžu lepšie. Tiež časom pochopia, že podvádzanie pri skrývačke ich oberie o zážitok z prekvapenia.
Súťaživosť, ktorá nie je na mieste
Pri spoločných hrách s deťmi sa nám neraz podarí vžiť sa do ich role až veľmi dobre. Hlavne pri spoločenských hrách sa snažíme vynikať rovnako dobre ako deti, najmä ak sú súperom staršie deti. Inokedy súťažíme s nimi ako o život pri pohybových hrách. Jednoducho v ockovi sa futbalista nezaprie a gól dať musí! Niekedy aj za cenu veľkého plaču svojho malého syna.Aj keď je občas neľahké udržať skóre pri hre pexeso tak, aby naše dieťa bolo spokojné s výsledkom hry, treba sa občas prekonať. Je to vhodné najmä pri malých deťoch, ktoré s hrami ešte len začínajú. Samozrejme, pocit prehry a prvých neúspechov deti veľa naučí. Ale aj tu platí, že každý rodič si svoje dieťa pozná a mal by tak vedieť zdravo striedať výhry s prehrami.
Ako deti chváliť? Spoločná hra s deťmi vás to naučí
Ako nás chválili rodičia, keď sme boli deťmi my? A čo hovoria o pochvale dnešní psychológovia? My tam vidíme značný rozdiel. Nás rodičia jednoducho pochválili, keď sme niečo dokázali, niečo sme sa naučili. „Výborne, ty si ale šikovný/á“ je typický príklad dobre mienenej pochvaly našich rodičov.
Dnešní odborníci na detskú psychiku vravia niečo iné. Mali by sme chváliť deti spôsobom, ktorý skôr ocení ich vynaloženú snahu oproti výsledku. Typickým príkladom takejto pochvaly sú vety „Vedela som, že to zvládneš. Určite si na seba hrdý/á.“
Takže ak sa aj vašim deťom niečo nové pri hre podarí, určite zvážte, ako ho správne oceniť. Tu platí, že nie je veľmi vhodné chváliť dieťa prehnane často a takpovediac za všetko. Môže sa stať, že bez nej bude nabudúce so sebou málo spokojné.
Pochvala je určite na mieste zakaždým, keď sa vám dieťa vytvorí darček vlastnými rukami, namuľuje pekný obrázok alebo vytvorí farebný náramok.
Nedvíhajte latku veľmi vysoko
Hovoríme o hrách, ktoré ešte nie sú vhodné pre vek vášho dieťatka. Samozrejme, dávajme deťom výzvy a učme ich nové hry a pri nich nové zručnosti. Vhodnými hrami ich vedieme k získavaniu nových vedomostí, ale všetko s mierou. Pri každej hre výrobca uvádza odporúčaný vek malého hráča. Každé dieťa je však iné a tento údaj by sme mali chápať skôr orientačne. Často totiž skôr odráža to, či je hračka a hra bezpečná pre určitý vek. Nemusí hovoriť o tom, či sa s ňou dieťa v danom veku vie už správne hrať.
Ak hľadáte hry, ktoré deti naučia niečo nové alebo potrénujú ich zručnosti, všetko robte s citom. Dôležité je, aby na konci hry nebolo dieťatko demotivované alebo veľmi unavené. Preto odporúčame takého aktivity striedať s voľnými hrami bez pravidiel.
Deti nepotrebujú rozhodcu
Spoločná hra s deťmi je dôležitá, ale posledná rada sa týka skôr hier, pri ktorých ste len v úlohe pozorovateľa. Ak sa vo vašej blízkosti strhol hráčsky duel o pravdu, niekedy je dobré nechať deti vzniknutý konflikt vyriešiť bez vás.
Samozrejme sa neprizerajte bez zásahu, ak sa emócie detí vygradovali do vzájomných fyzických atakov. Drobná hádka či hlasná argumentácia medzi hráčmi je však niekedy veľmi prospešná. Keďže deti učíme aj pri hrách odpúšťať, ukončenie takéhoto sporu môžete na záver „odmenežovať“.Prajeme vám veľa spoločných chvíľ pri tých správnych hrách. Vracajte sa s nimi do vlastného detstva a hlavne, bavte sa! Ak vás článok zaujal a radi by ste dostali informáciu o ďalšom blogu plnom odporúčaní a tipov pre rodičov a deti, začnite odoberať náš newsletter.