Keď sa dieťa hrá samé, či už preto, lebo nemá súrodenca alebo nie je práve v spoločnosti iných kamarátov, je to pre neho veľkým prínosom. Samostatná hra detí podporuje ich vývoj rovnako ako skupinové hry s rovesníkmi. Je dobré poznať výhody takejto hry a zároveň pravidlá, na ktoré by sme nemali ako rodičia zabúdať.
Výhody samostatnej hry detí
Ak vaše dieťa trávi počas dňa nejaký čas samé, nechajte mu priestor venovať sa hre alebo nejakej aktivite bez vašej pomoci či interakcie s inými. Je to dôležitá príprava na školu, život a jeho budúcu samostatnosť. Samostatná hra detí má niekoľko výhod a môže byť veľmi prospešná pre ich vývoj.
Kreativita a fantázia detí
Keď sa deti hrajú samé, majú väčšiu slobodu a priestor na prejav svojej kreativity a fantázie. Nemusia sa riadiť pravidlami a môžu vytvárať vlastné svety, postavy a príbehy. Na tento účel sú veľmi vhodné stavebnice či kreatívne sady.
Nezávislosť a sebadôvera je základom úspechu
Samostatná hra detí umožňuje tiež rozvíjať ich nezávislosť a sebadôveru. Keď sú schopné sa zabaviť a rozvíjať svoje záujmy bez pomoci druhých, cítia sa úspešne a samostatne.
Problémové úlohy prinášajú benefity
Hrať sa samostatne núti deti vyriešiť problémy a prekonávať prekážky bez pomoci iných. Musia hľadať riešenia a robiť rozhodnutia, s ktorými im nikto iný neporadí. Práve takéto situácie sú prospešné pre ich kognitívny vývoj a rozvoj analytických schopností.
Väčšia koncentrácia a trpezlivosť detí vďaka samostatnej hre
Počas samostatnej hry nie sú deti vyrušované inými kamarátmi a dokážu sa tak lepšie sústrediť na aktivitu. Niekedy sa tak veľmi dokážu ponoriť do činnosti, že pri nej vydržia celkom dlhý čas. Takto spontánne rozvíjajú nielen schopnosť sústredenia, ale aj svoju trpezlivosť.
Samostatné učenie detí začína pri samostatnej hre
Je to tak. Ak sa deti naučia samé hrať, naučia sa aj samostatne učiť. Deti počas hry objavujú nové veci, môžu experimentovať a skúmať svet okolo seba, samé vyhodnocujú získané informácie. Takto rozširujú svoje poznatky a zručnosti a dôležité kritické myslenie.
Pravidlá samostatnej hry našich detí
Aby hra bez kamarátov bola pre deti prospešná, musí byť najmä bezpečná. Preto nezabúdajme byť vždy nablízku aj počas toho, ako sa naše dieťa samé hrá. Určite je na mieste pripomenúť aj to, aby izbička, záhrada a iný priestor na hru bol pre dieťa bezpečným prostredím. Zvlášť počas cestovania na nové miesta, ktoré nemusia byť pre vás a vaše dieťa tak známe, ako domov.
Na záver je dôležité poznamenať, že samostatná hra je síce veľmi dôležitá, ale nemala by úplne nahrádzať sociálne interakcie a hru detí s rovesníkmi. Určite vyhľadávajme pre deti príležitosti hrať sa aj s inými deťmi, aby rozvíjali svoje sociálne zručnosti a porozumenie.
Ďalšie články nielen o hračkách, ale aj o výchove a detskom vývoji nájdete pravidelne na našom blogu. Radi vás na novinky, súťaže a články upozorníme. Prihláste sa na odber newslettra tu.