Každý rodič sa stretne skôr či neskôr s informáciou, že pre vývoj dieťatka je veľmi dôležitá jemná motorika. To, že dieťa sa vekom samostatne učí chytiť rozličné predmety, je samozrejmé. Často predpokladáme, že to ide akosi samo a netreba tejto zručnosti venovať zbytočne veľkú pozornosť. Je to ale naozaj tak?
Čo je to jemná motorika?
Slovami jemná motorika sa neoznačujú len pohyby prstov, rúk a zápästia, ale aj malé pohyby očných orgánov a mimických svalov. Poďme sa dnes baviť o tej prvej oblasti, ktorá má pre vývoj dieťaťa zásadný význam.
Dobre vieme, že v prvých mesiacoch dieťatko nie je schopné urobiť okrem automatického zovretia malých prstov do päste žiadne iné veľké pohyby. Až postupne zovretie prechádza do snahy u koordináciu prstov, keď sa dieťa pokúša chytiť predmety okolo seba. Tie by mali byť nielen z bezpečnosti, ale aj praktickosti, väčších rozmerov. Drobnosti batoľatá sotva správne uchopia a okrem toho predstavujú pre ne riziko prehltnutia.
Bezpečná hra pre deti vo veku 1 roka
Napriek tomu majú aj menšie predmety šancu aj u detí okolo jedného roka. Predpokladom na bezpečnú a pre nich zábavnú hru s nimi je ich upevnenie na väčšej konštrukcii. Drobné predmety, ktoré sa pohybujú len obmedzeným spôsobom, deti rady presúvajú a manipulujú s nimi. Konečne hra, pri ktorej sa im drobné guľôčky nerozbiehajú po zemi všetkými smermi!
V detskej izbe by nemali chýbať veľké kartónové kocky, ktoré sa snažia deti ukladať na seba. Najväčšia zábava príde až na konci, pri rúcaní kockového komína. Ale kým k tomu príde, deti si krásne trénujú nielen jemnú motoriku, ale aj koordináciu pohybov celého tela. Asi nemusíme hovoriť, že radosť z rúcania sprevádza aj hra s drevenými stavebnicami. Tu je prínos na rozvoj zručnosti detských prstov a zápästia viac ako zjavný.
Modelovanie, ktoré deti baví
Je jasné, že bez určitej úrovne manipulačných schopností nebude dieťa vedieť viazať svoje šnúrky, zapnúť si gombík, ani učiť sa písať. Samozrejme nebudeme deti do 3 rokov nútiť kresliť zložité tvary či vyfarbovať obrázky. Tu sa pri tréningu jemnej motoriky uplatní skôr hra s plastelínou, ktorá má navyše upokojujúci účinok. Nesnažte sa deťom nanútiť vytvárať náročné tvary, stačí, ak ich necháte voľne modelovať alebo presnejšie len tak hnietiť hmotu v drobných rúčkach. Už táto aktivita stimuluje dôležité receptory rúk. U menších detí vsaďte na organickú modelovaciu hmotu vyrobenú z čisto prírodných zložiek. Väčšie deti zabaví hra s vykrajovačkami.
Mozaika v detských rukách
Mozaika je ďalší tip na tréning jemnej motoriky, ktorý sme nemohli vynechať. Tá totiž deti učí aj farbám a sústredeniu. Prvá mozaika s drobnými dielikmi patrí do rúk detí od 3 rokov. Okrem známych „hríbikov“ majú deti možnosť pomocou mozaikovej techniky vytvárať svoje prvé dielka, napríklad lepením. Nechajte sa inšpirovať a určite nejakú vášmu dieťatku zaobstarajte. Úspech je zaručený.
Prevliekanie je pre jemnú motoriku kľúčové
Top aktivita pre správny tréning detských prstov je prevliekanie. Avšak ako s každou hrou, aj táto činnosť musí deti baviť. Ak aj vy máte občas pocit, že už neviete, ako deti zabaviť na viac ako 5 minút, skúste s nimi prevliekať a tvoriť náhrdelníky z krásnych farebných tvarov. Predsa len, navliekať dookola cestoviny by nebavilo ani dospelákov, nieto ešte deti 😊 No a keď ku hre so šnúrkami pridáte nápad ako obliekačky či hasičké auto na prevliekanie, dieťa sa hneď prestane nudne motkať po byte.
Kreslenie s deťmi, bezpečne a kreatívne
Posledné odporúčanie patrí aktivitám s voskovkami a celkovo kresleniu, ktoré je vhodné u detí podporovať. Je samozrejmé, že úchop farbičiek bude ešte u detí do 3- 4 rokov vzdialený od správneho úchopu pera v škole. Ich prsty sú totiž slabé a nemotorné. Napriek tomu skúšajte prírodné voskovky deťom ponúkať pokojne skôr, ako dovŕšia 2 roky. A prečo by mali deti kresliť len na papier? S voskovkami značky Jar Melo môžu pokojne čarbať aj po svojom či vašom tele, keďže sa jednoducho umyjú a vďaka pevnému obalu sa pri hre nezlomia. Keďže malé deti ešte nie sú schopné samostatne kresliť, niekedy ich pri tom sprevádza skôr sklamanie, ako radosť. Podporte ich prvé snahy o samostatné kreslenie sadou obrázkov, ktoré dopĺňajú vzormi či nálepkami. Pod rúčkami vykúzlia veselé príšerky, čím zaručíte nielen radosť, ale aj chuť pokračovať v ďalších výtvarných aktivitách toľko potrebných na rozvoj jemnej motoriky.
Veríme, že sme vás dnes opäť inšpirovali, ako sa s deťmi bezpečne a originálne zabaviť. Jemná motorika bude napredovať ruka v ruke s ostatnými oblasťami, ktoré každé dieťatko potrebuje rovnomerne stimulovať. O tých ostatných si povieme zase nabudúce v jednom z našich článkov na blogu. Prihláste sa na odber nášho newslettra a neujde vám žiadny z nich.