Dnes sa pozrieme spolu na senzorické hry, ktoré rozvíjajú zmysly detí. Väčšina z nich stimuluje viacero zmyslov súčasne a sú veľmi dôležité najmä pre deti v predškolskom veku, od 2 do 6 rokov. Veľa z nich sa využíva v škôlkach alebo pri rozličných terapiách. My ich rozhodne odporúčame aj na domáce hranie.
Hmat
Hmatové hry sú prvými hrami, ktoré pomáhajú rozvíjať jemnú motoriku a zručnosti prstov. Pri dostatočnej stimulácii deti dostávajú dôležité podnety pre svoj mozog. Okrem toho je výborné, ak pri hmatových hrách obmedzíte iný zmysel, napríklad zrak, a tak deti musia všetku svoju pozornosť naplno venovať skúmaniu okolia len prostredníctvom hmatu.
Takto funguje napríklad hmatové pexeso. Len pomocou hmatu deti odhaľujú tvary a predmety. Senzorické drevené pexeso deti zábavne prinúti odlíšiť každý detail len za pomoci prstov.
Nezastupiteľné miesto pri rozvíjaní hmatu a jemnej motoriky má hra s plastelínou. Modelovanie deti navyše aj veľmi baví, skúšajte spolu šúľať, stláčať, tlačiť a odtláčať toľko, koľko budú malé prsty vládať.
Zrak
Tento zmysel je tiež dôležité u detí rozvinúť do čo najväčších rozmerov. Zdravie očí a schopnosť vidieť je prvoradá, ale úlohou hier na podporu zrakového vnímania je oveľa väčšia.
Ich zmyslom je naučiť deti vnímať detaily a tiež napríklad priestorové vnímanie. Práve tieto veci sú totiž základnými stavebnými prvkami čitateľských a pisateľských zručností. Okrem toho bez dostatočne rozvinutého zrakového vnímania ani matematika nebude v škole obľúbeným predmetom.
Sluch
Ani zdravé ušká a sluch neznamenajú, že dieťa má dostatočne rozvinuté sluchové vnímanie. Samozrejme, zdravie je jeho prvým predpokladom, ale tak ako zrak, aj sluch je potrebné u detí vo vývoji stimulovať. Najlepšie hrami so zvukmi.
Ku podpore sluchového vnímania prispieva napríklad aj každodenné čítanie, kedy sa deti musia sústreďovať na vaše slová a vnímajú rytmus plynutia reči.
Senzorická stimulácia pomocou špeciálneho chodníka
Vnímanie povrchu len pomocou bosých detských chodidiel položí pevné základy nie len chôdze, ale aj pohybov celého telesného aparátu. Pomocou masážnych podložiek stimulujú deti svaly chodidla. Chôdza po nerovnom povrchu senzorických podložiek spôsobuje jemné sťahovanie svalov a tým napomáha správnemu tvarovaniu klenby.
Okrem základných zmyslov sú senzorické hry vhodné pri zdokonaľovaní motorických zručností, poznávaní, predstavivosti, komunikácie a ďalších dôležitých schopností.
Zmyslové hry majú svoje nezastupiteľné miesto aj pri odborných terapiách osôb s mentálnym, zmyslovým či telesným postihnutím.