Deti sú plné energie a chuti rozhýbať svoje telo už od rána. Prečo je dôležité, aby sme pohyb u detí podporovali? Čo všetko rozvíja a ako môže byť deťom prospešný? O tom v dnešnom článku.
Prečo je pohyb pre deti tak dôležitý?
Pohyb a hry v priestore sú pre deti dôležité vo viacerých oblastiach a sú veľmi užitočné aj pre zdravie detí. Pohybové hry totiž prispievajú k ich rozvoju vo
- fyziologickej,
- motorickej,
- koordinačnej,
- kognitívnej,
- emocionálnej
- psychologickej rovine.
Deti predškolského veku majú veľmi rady pohyb, skáču, behajú, tlieskajú, otáčajú sa, objavujú možnosti vlastného tela. A ak nájdete pre deti veselé hry spojené s pohybom a telesnou úlohou, vždy ich to zaujme a poteší. Zároveň využijú svoju energiu užitočným spôsobom.
Pár tipov, ako hrať pohybové hry s deťmi
Ak s deťmi idete skúšať novú hru, pri ktorej sa učí nový pohyb (krútenie zápästia, skok na jednej nohe a podobne), najprv mu pohyb ukážte a pomaly ho naučte.
Keď už pohyb pozná, môžete ho doplniť o ďalšiu hru a prípadne zapojiť aj detskú tvorivosť.
Ak je nejaký pohyb pre dieťatko náročnejší, striedajte ho s jednoduchším.
Viete, ako je to so sústredením detí. Nič ich dlho nebaví, preto aj tu platí, že jedna hra alebo pohyb musí striedať ďalší.
Domáce ihrisko pre deti
Aj v detskej izbe môžete pre deti pripraviť skvelé prostredie, ktoré nabáda k pohybu a zároveň učí deti koordinovať svoje telo.
Typickým príkladom na tréning rovnováhy je balančná doska. Aj hry s rovnováhou môžu byť pre deti veľkou zábavou, keďže vďaka možnosti kombinácie polôh guľatých častí dosky môžete meniť náročnosť hry.
Ak máte doma dosť priestoru aj na postavenie balančného chodníka, určite ho odporúčame. Konečne nebudú deti bezhlavo pobehovať len tak po byte. Chodník môžete rozlične poskladať a tým regulovať jeho náročnosť pre malých chodcov.
Popri rovnováhe sa pri pohybových hrách môžete s deťmi zamerať aj na stimuláciu receptorov na nohách. Presne na to totiž slúžia špeciálne podložky, ktoré môžete ako puzzle poskladať deťom v izbe či na dvore. Sú odlišné nielen farbami, ale aj povrchom a tak budú deti nadšene skúmať stále sa meniaci terén. Zaobstrajte si aj túto knihu nápadov plnú inšpirácie na ortopedické koberčeky z farebných puzzle podložiek.
Pohybové hry pre deti vonku
Jednoduché hry s loptou alebo lietajúcim tanierom sa vám možno zdajú málo nápadité, ale opak je pravdou.
Tieto dve hračky pokojne zaraďme do základnej výbavy detí, keďže s nimi deti trénujú nielen kotúľanie či hádzanie, ale popri tom sa aktívne zapájajú dôležité očné mikrosvaly, jemná aj hrubá motorika a navyše sa vyžaduje aj dávka sústredenia.
Aj tá najlepšia hra s loptou sa občas zmení na niečo, čo deti už poznajú a pýtajú si zmenu. Preto je dobré, ak ich prekvapíte z času na čas novou výzvou. Napríklad si skúste hádzať s deťmi lietadlo. Je to nová hra, ktorá deti raz dva vytiahne na čerstvý vzduch.Ak aj vaše deti všade doma lezú a s nadšením prekonávajú každú vec, čo sa podobá na preliezku, súprava na lezenie sa určite hodí. Špeciálne navhrnuté časti na stúpanie a chytanie môžete vonku uchytiť napríklad na strom. Uvidíte, ako budú vaše dobrodružné deti nadšené z tejto novej hry.
Hula hoop netreba asi nikomu špeciálne predstavovať. Hra s kruhom doma alebo vonku prináša deťom veľa smiechu. Vďaka nemu deti rozhýbu svoje telo od chodidiel až horné časti tela.
Pohyb, ktorý deti upokojí
Po celom dni behania a skákania môžete deti upokojiť príjemnou jogou. Nemusíte byť žiadnym expertom ani fyzioterapeutom, detskou jogou vás prevedie táto špeciálna kniha od skúsenej inštruktorky plná ilustrácií. A aby to nebola nuda, kniha je pre deti navrhnutá vo forme príbehov o zvieratkách.
Pohyb detí je niečo, na čo by sme nemali ako rodičia zabúdať, veď zdravé deti ho odmala samé vyhľadávajú. Preto ich rozhodne v ňom podporujte a buďte im láskavým sprievodcom. Ak vás zaujali naše dnešné tipy, prihláste sa na odber nášho newslettra, ktorý vám pravidelne pripomenie nový článok na našom blogu.