Detské chodidlo veľmi veľa napovie o fungovaní celého tela. Ploché nohy či padnutá klenba sú najčastejšie problémy detských chodidiel. Od akého veku je namieste venovať pozornosť tvaru a pohybom chodidiel detí? A ako môžu byť nápomocné ortopedické masážne podložky pre ich zdravý vývin? Aj o tom sa dočítate v našom dnešnom článku.
Ploché chodidlo je u malých detí bežné
Detské chodidlo, tak ako ostatné časti tela, sa u detí najrýchlejšie vyvíja do druhého roku života. U takto malých zdravých detí preto nemá veľký význam venovať jeho tvaru príliš veľkú pozornosť. Navyše, do druhého roku života majú plochú nohu všetky deti vďaka ochranným tukovým vankúšikom.
Od dvoch rokov si už môžete všimnúť u detí prvé prípadné odchýlky. Klenba nohy sa formuje až od troch do šiestich rokov. Problémy chodidiel navyše často súvisia aj s inými časťami tela, napríklad s chrbtovými či brušnými svalmi.
Kedy je čas venovať pozornosť detským nohám?
Najväčšiu pozornosť im treba venovať u detí v predškolskom a mladšom školskom veku. Tu je možné správnou stimuláciou detských chodidiel veľa napraviť a postarať sa tak o pevné základy nie len chôdze, ale pohybov celého telesného aparátu.
Ako deťom vysvetliť, aby niečo robili pre svoje zdravie? Vieme veľmi dobre, že ak deti niečo nebaví, v predškolskom veku ich ťažko niečomu len tak prinútime. Preto aj cvičenie a posilňovanie tela musí byť pre ne najmä hra. A najlepšie je, ak o cvičení či terapii pohybom nemajú ani potuchy.
Chôdza naboso je pre deti prospešná
Určite viete, že chodenie naboso je pre vývoj detských chodidiel najzdravšie. Odborníci však neodporúčajú chodenie naboso po rovnej podlahe bytu či po betóne. Radia skôr akékoľvek nerovné povrchy. Práve chodenie po tráve, piesku či drobných okrúhlych kamienkoch správne stimuluje svaly chodidla, spôsobuje ich jemné sťahovanie a tým napomáha správnemu tvarovaniu klenby.
Nie každý deň nám počasie dopraje behať s deťmi vonku naboso. Skôr naopak, väčšiu časť v roku to nie je veľmi možné alebo bezpečné. Riešením, ktoré dokonale napodobňuje rozličné povrchy a správne stimuluje detské svaly chodidiel sú ortopedické masážne podložky. Tie zaručujú potrebné podnety vedúce ku zdravému pohybu detí.
Navyše sú vhodné nielen pri problémoch plochých nôh, ale napríklad aj pri diagnostikovanom zvýšenom či zníženom svalovom napätí.
Ako si vybrať správne masážne podložky?
Ortopedické masážne podložky dnes nájdete vo výbave nejedného fyzioterapeuta či materskej školy. My ich všetkými desiatimi odporúčame aj na domáce použitie.
Mäkké či tvrdé podložky značky Muffik sú krásne farebné a navrhnuté sú do tvaru puzzle. Takže už samotné vytváranie senzorického chodníka bude pre deti zábava. Ak hľadáte niečo skladnejšie pre malé nôžky vášho drobca, určite potešia podložky vo veľkosti mini.
Masáž chodidiel alebo nácvik rovnováhy deťom prinesie nové zážitky a spoznávanie možností vlastného tela. Či už sa rozhodnete vyskladať si zmyslový chodník z jednokusových ortopedických podložiek, alebo uprednostníte celý set farebných podložiek pre chodidlá, je len na vás.
Mäkké sú vhodné pre menšie deti do 3 rokov, tvrdšie zase pre tie staršie. Pri rozhodnutí vyskladať deťom masážny koberček odporúčame skombinovať mäkké a tvrdé podložky. Tak budú mať deti príjemný zmyslový zážitok vždy, keď z pevného povrchu vhupnú akoby do mäkkej trávy.
Reflexné ortopedické podložky značky Ortodon sa tiež jednoducho skladajú ako puzzle a vytvárajú veselé „koberčeky“ do každej detskej izby. Aj tu výrobca ponúka ich mäkkú a tvrdú verziu navrhnutú aj do celých setov.
Zaujímavou alternatívou sú podložky od OrtoNature. Ich dizajn zdobí napríklad krokodíl, morská hviezdica či dinosaurus. Odporúčame ich pre väčšie deti či dospelákov, keďže sú z tvrdšieho materiálu.
Nech už vás oslovia akékoľvek zo spomínaných podložiek, myslite pri výbere na to, že jednotlivé značky nie je možné navzájom kombinovať.
Hlavné prednosti ortopedických masážnych podložiek
– pomáhajú odstraňovať opuchy nôh
– zlepšujú krvný obeh
– spevňujú stred tela
– precvičujú valgózne členky a kolená
– zlepšujú koncentráciu
– prinášajú zábavu
– rozvíjajú predstavivosť
Záver je jasný. Akonáhle je dieťatko naučené samostatne chodiť, umožnite mu čo najviac chodiť naboso. Žiadna špeciálna topánka nie je dokonale prispôsobená na stimuláciu všetkých svalov detského chodidla. Keďže už obyčajná ponožka spôsobí narušenie dokonalej aktivácie všetkých svalov a prstov na nohách, hľadajte riešenia, ktoré sú zdravé a jednoduché. Čo hovoríte na to naše?
Ďalšie skvelé tipy na podporu vývoja detí prinesieme v našom ďalšom článku na blogu. Nenechajte si ho ujsť a prihláste sa na odber newslettra, v ktorom vás na nový blog radi upozorníme.