Jarných slnečných dní bude postupne pribúdať a s nimi aj príležitosť ukázať deťom, ako sa starať o záhradu a okolie okolo nás. Rovnako môžu deti objaviť čaro dielne a oteckov či starkých – kutilov môžu deti nielen sledovať pri práci, ale im aj šikovne asistovať. Využite tieto aktivity na podporu detského sebavedomia a zodpovednosti!
Ako deti naučiť pomáhať v záhrade?
Ak patríte k tým, ktorí majú pri dome kúsok zelene alebo rovno záhradu, určite nám dáte za pravdu, že deti v nej trávia počas roka veľa času. Tam sa najmä zabávajú a venujú sa hrám. Záhrada však predstavuje skvelú príležitosť na to, aby ste deti začlenili do starostlivosti o ňu. Okrem zodpovednosti deti pri pomáhaní trénujú svoju trpezlivosť a cítia sa súčasťou svojho domova a prírody. Samozrejme, deti sa asi nezobudia ráno s myšlienkou: „Idem dnes pomáhať v záhrade.“ Pomoc pri prácach v záhrade alebo v okolí vášho domova je niečo, k čomu by mali viesť deti dospelí. Ako na to?
Začnite s jednoduchými činnosťami
Medzi také patrí napríklad vysádzanie kvetín, zbieranie odpadkov alebo zber ovocia či zeleniny.
Postupne prejdite na náročnejšie aktivity, ako je napríklad zastrihávanie stromčekov či kŕmenie zvierat.
Dajte deťom možnosť rozhodovať
Nechajte deti rozhodnúť sa, akej činnosti sa budú venovať ako prvej a ako presne to budú robiť. Učíte ich tak zodpovednosti a sebadôvere.
Ukazujte a vysvetľujte deťom
Kolobeh prírody je v záhrade prejavuje na každom jej zákutí. Ukazujte deťom ako cyklus v prírode v záhrade vyzerá, ako rastú kvety a dozrievajú plody.
Odpovedajte na ich otázky a ak je to potrebné, pomáhajte si detskými encyklopédiami alebo pracovnými zošitmi.
Prepájajte ich vedomosti
Ako? Pri polievaní kvetín napríklad rastlinky spolu počítajte. Pri ich skúmaní zase opakujte informácie o skladbe častí rastlín, ktoré poznajú staršie deti z biológie.
Kedy dieťa nebude prácou v záhrade nikdy unavené?
Keď ju doplníte o zábavné aktivity, ako je napríklad stavanie búdky pre vtáky alebo výroba ozdôb do záhrady. Kreativite sa medze nekladú. Ak nemáte dosť nápadov, inšpirujte sa napríklad touto peknou knihou s námetmi na zábavné aktivity s deťmi v prírode.
Dielňa je miesto, kde sa z chlapcov stávajú chlapi
Dielňa je miesto, ktoré zostáva v srdciach a spomienkach detí celý život. Ak v dielni pravidelne u vás majstrujú otcovia alebo starkí, máte vyhraté. Všetko, čo sa deti v dielni naučia, je nielen zábavná, ale aj užitočná vec. O čom je napríklad reč?
Prvý kontakt s náradím
Skôr, ako sa deti – spoločníci v dielni priučia rozličným zručnostiam a technikám, najprv sa zoznámia s náradím. Naučia sa ich pomenovať a aj to, ako ho využívať. Spoznajú kladivo, vŕtačku, klince či brúsku a ďalšie lákadlá.
Bezpečnosť je prvoradá
Po prvom predstavení náradia venujte pozornosť bezpečnosti a podrobnému vysvetleniu, ako sa náradie správne drží a ako s ním opatrne manipulovať.
To ste už len na krok k tomu, aby si deti s asistenciou dospelého kutila skúšali svoju šikovnosti.
Správny postup je základ
Každá práca v dielni si vyžaduje aj plán alebo aspoň jasný postup, ako za sebou majú činnosti nasledovať. Veď predsa nebudeme najprv stolík maľovať, kým nie je drevo krásne do hladka vybrúsené. Aj plánovanie a učenie sa postupnosti má pre deti do budúcnosti veľký význam.
Učme deti hodnotám
Deti pri práci v dielni pochopia, akou hodnotou je práca a ako prináša ľuďom osoh. Prinášaním vlastných riešení sa učia kreativite a nápaditosti. A v neposlednom rade, dielňa je nezameniteľné čarovné miesto, kde sa pekne utužuje vzťah otcov či dedov so svojimi potomkami.
Posledná rada na záver
Pri všetkých aktivitách v záhrade, dielni a okolo domácnosti platí, že tie by mali deti motivovať k ďalšej činnosti. Najlepšou cestou k tomu je povzbudzovanie a chválenie detí za ich snahu a výsledok. Pri všetkom, čo spolu s deťmi budete robiť sa však najmä zabávajte a veľa spolu experimentujte.
Zaujímavé články nielen o hračkách, ale aj o výchove a detskom vývoji nájdete pravidelne na našom blogu. Radi vás na novinky, súťaže a články upozorníme. Prihláste sa na odber newslettra tu.