Čím chce byť momentálne vaše dieťa? Aké povolanie chce vykonávať? Deti sa rady hrajú na dospelých a hry na povolania sú jednou z možností, ktorou sa prenášajú v čase. Okrem zábavy prinášajú aj niekoľko dôležitých benefitov pre detský vývoj a určite je správne vytvárať deťom podnetné prostredie aj na tieto aktivity. Prečo a ako?
Hry na povolania sú pre deti dôležité z viacerých dôvodov, pretože tieto aktivity prispievajú k ich celkovému rozvoju a príprave na budúce životné úlohy.
Podpora kreativity a fantázie
Tieto hry u detí podporujú detskú kreativitu a fantáziu. Deti predstierajú, ako sú lekármi, učiteľmi, kuchármi, vymýšľajú si nové situácie, zaujímavé príbehy a rozhovory postáv.
Rozvoj kritického myslenia
Počas hier na povolania sa deti veľa naučia o tom, ako môžu vyriešiť nejaký problém, hľadajú vlastné spôsoby a prichádzajú s novými nápadmi.
To je pre vývoj ich kritického myslenia veľmi dôležitá súčasť hry.
Získavanie nových informácií
Hry na povolania deťom umožňujú spoznávanie sveta okolo nich. Počas nich porozumejú, prečo je povolanie hasiča dôležité alebo aká je úloha farmára v spoločnosti.
Rozhodovať sa o svojom povolaní síce budú ešte ďaleko v budúcnosti, ale získavanie predstavy o ich širokých možnostiach je pre deti veľmi prospešné.
Podpora detskej komunikácie
Či už je vaše dieťa počas hry zubárom či kuchárkou, vďaka napodobňovaniu týchto povolaní sa učí pomenovať predmety a opísať nové situácie, čo prispieva k detskej schopnosti komunikovať.
Najlepšie na tom je, že si to dieťa počas hry vôbec neuvedomuje a nemá pocit, že je do komunikácie nútené.
Rozvoj emocionálnej inteligencie detí
Byť policajtom či doktorom je vážna vec. To si počas hry na povolania uvedomuje aj dieťa, učí sa zodpovednosti.
Určite stojí za to pozorovať dieťa pri hre na nejaké povolanie. Zmes emócií ako je radosť, smútok či strach je zážitkom pre každého rodiča. Aj toto prispieva k rozvoju emocionálnej inteligencie a schopnosti porozumieť a koordinovať svoje emócie.
Tréning sociálnych zručností
Hry na povolania sa často hrajú deti so svojimi kamarátmi. Benefitom je rozvoj sociálnych zručností, teda že sa učia ako sa dohodnúť s kamarátmi, ako navzájom komunikovať, zdieľať nápady či riešiť prípadné konflikty.
Pozitívna stimulácia jemnej motoriky
Rozvoj jemnej motoriky je už len čerešničkou na torte. Hranie sa s malými predmetmi, kreslenie, strihanie a iné aktivity spojené s povolaním jemnú motoriku, čiže svaly prstov, zápästia či rúk, rozhodne pozitívne stimulujú.
Ako vidíte, hry na povolania sú dôležitým aspektom detstva, ktorý pomáha deťom vyvíjať sa fyzicky, emocionálne, sociálne a kognitívne.